Menü

17 Firma Yerli Akıllı Telefon İçin Çalışacak

Temmuz 14, 2014 - Haberler
17 Firma Yerli Akıllı Telefon İçin Çalışacak

TÜBİTAK, yerli akıllı telefon ve mobil teknoloji üretecek firmalara 5 milyon liraya kadar destek vereceğini açıkladı ve 17 yerli firma kolları sıvadı.TÜBİTAK, ithalatın önemli bir bölümünü oluşturan akıllı telefonları yerlileştirmek için teşvik hareketini başlattı. Proje başına 5 milyon liraya kadar destek verileceğini duyuran TÜBİTAK, dört farklı alanda başvuru aldı.

mobile-phones

17 yerli firma, bu dört farklı kategoride toplam 15 proje geliştirdi ve TÜBİTAK’a sundu. Toplam bütçesi 32 milyon 623 bin lira olan bu projeler değerlendirilecek ve kabul edilenler teşvik alacak.TÜBİTAK, akıllı telefonların yanı sıra, kamera, algılayıcı, dokunmatik ekran, 3G/4G modem, akıllı aksesuar gibi mobil cihaz bileşenlerini de destekleyecek.

smartphones1

5 milyon lira teşvik almak isteyen firmalar dört kategoriden birini seçebiliyor. Bunlar, ‘engelliler için insan-makine etkileşimine dayalı çözümler’, ‘özelleştirilmiş akıllı mobil cihazlar’, ‘akıllı mobil cihazlara yönelik donanım ve yazılım güvenlik çözümleri ve son olarak ‘akıllı mobil cihaz kullanımını destekleyen bileşenler’ şeklinde sıralanıyor.