Menü

Ailelerin Yeni Üyesi Akıllı Robot: JIBO

Temmuz 17, 2014 - Project-X
Ailelerin Yeni Üyesi Akıllı Robot: JIBO

Günümüz teknolojisinde bilim adamları ve teknoloji firmaları robotlar üzerindeki projelere ve çalışmalara hızla devam ediyorlar.Konu ile ilgili yaşanan bazı sıkıntılar var.Örneğin bazı robotlar fiziksel olarak ve dış görünüş anlamında biz insanlara çok da benzese işlevsellik anlamında eksiklikleri olduğu dile getiriliyor.Bunun sonucu olarak da insana benzemekten çok insan gibi iletişim kurabilecek ve karşılıklı etkileşimde bulunabilecek robotlar üzerinde çalışmalar yapılıyor.JIBO adlı robot da bu projeler arasında en yenilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Cynthia Breazeal’ın kurduğu Jibo Inc., JIBO aile robotunu çarşamba günü görücüye çıkardı. Bugüne kadar gördüğümüz benzerlerinden daha sıcak kanlı olduğu anında fark edilen JIBO, yaklaşık 28 cm boyunda, ağırlığıysa 3 kilogramın altında.Kutusundan çıkarıp internete bağlanan JIBO’nun en önemli özelliği, bulunduğu evde yaşayanları tanıyıp ayırt edebilmesi. Tanımak derken sadece yüz algılama teknolojisi kullanılmamış, kişileri ayrı varlıklar olarak benimseyip buna göre iletişim kurma özelliği de mevcuttur.

JIBO akıllı robot

İlk aşamada, JIBO’nun görevleri mesaj ve bildirim iletmek, fotoğraf çekip video kaydetmek, görüntülü aramalarda avatar yerine geçmek, hikaye anlatmak ve arkadaşlık etmek. JIBO’nun en can alıcı noktası da arkadaşlık ediyor olması aslında. Mesajlarınızı okurken veya örneğin fırındaki kekin piştiğini size hatırlatırken dahi bir makineyle değil de bir canlıyla konuşuyor hissi veren JIBO, evinde kalabalık hissi yaratmak için televizyonu sürekli açık bırakanlar için özellikle faydalı olacaktır.

jibo robot

JIBO’nun işlevleri şimdiki becerileriyle kısıtlı kalmayacak. Yazılım geliştirme kitiyle programcılardan gelecek geliştirmeler, ileride sunulacak yazılım güncellemeleriyle JIBO’nun daha işlevsel hale gelmesini sağlayacak.Indiegogo.com aracılığıyla devam eden projede kullanıcıların katkıları çok değerli olarak görülüyor.Kampanya fiyatı ise şu anda 499 dolar olarak belirlenmiş.Bu akıllı ve kullanışlı robot kullanıcılara 2015 yılında gönderilmeye başlanacak.