Menü

Android Artık Daha Eğlenceli,Daha Hızlı Ve Daha Güçlü

Haziran 26, 2014 - Android, Haberler, Mobil
Android Artık Daha Eğlenceli,Daha Hızlı Ve Daha Güçlü

Google I/O etkinliği tüm hızıyla devam ederken Android işletim sistemine ait en yeni ve güncel bilgiler de gün yüzüne çıkmaya başladı.Her yıl bu etkinlikte yeni bir Android sürümünü tanıtan firma,belki de ilk defa bu kadar köklü değişikliklerle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

android-L-2

Google öncelikle görsel olarak çok önemli olan arayüzlerin tanıtımını gerçekleştirirken,gelişmiş olan görsel efektlere ve grafiklere vurgu yapıyor.Yeni görünümde Material Design adı verilmiş olan özellik sayesinde telefon içindeki dosyaların ve nesnelerin üç boyutlu görünüme sahip olması amaçlanmış.. Gezinme sırasında sayfa ve ekran geçişlerinin yanı sıra, ikon seçimi gibi en basit etkileşimde dahi oldukça hızlı animasyonlar devreye girerek ekrandaki deneyimi çok daha akıcı hale getiriyor. Tasarımı giderek sadeleştiren ve içerik odaklı hale getiren Android ekibi bu yeni sürümde hem ufak hem de büyük ekranlarda rahat okunacak bir yazı tipi tercih etmiş.

Screen-Shot-2014-06-25-at-9.23.34-AM-1280x800

Chrome internet tarayıcısı da yeni Android sürümüyle birlikte en fazla değişen ve gelişen uygulamalardan birisi olarak değerlendiriliyor. Material Design’la birlikte Chrome da bol kartlı bir kullanım sunmaya başlıyor. Kartlar aradığınız içeriğe göre renk şemasını değiştiriyor, ekranı kaydırırken odaklandığınız bölüme göre büyüyüp küçülüyor. Üstelik artık son kullanılan uygulamalar ekranında Chrome uygulamasını tek başına görmek yerine, açık olan her sekme için ayrı bir pencere görülüyor.

Screen-Shot-2014-06-25-at-9.28.48-AM-1280x800

Android L sürümünde bildirimler de geliştirilerek detaylı ve sade bir görünüm kazanmış.Artık tüm bildirimlere kilit ekranından erişmek mümkün olacak ve daha şık bir görünüm ortaya çıkacak. Kilit ekranına gelen bir başka yenilik de, Android tabanlı akıllı saat yakınında kilidin açılması özelliği. Buna göre telefonunuz saatinizi algılayarak yakında olduğunuzu bilecek ve ekranı gereksiz yere kilitlemeyecek.

Recent-Apps-Android-L

Google , geçen yıl tanıtmış olduğu ART çalışma zamanını Android L’ye de ekleyerek performansı iki kat daha arttırmış ve daha hızlı ve güçlü bir işletim sistemi ortaya çıkmış.Art hafıza süreçleri kullanımı sayesinde işletim sistemi daha hızlı ve daha güçlü bir performansa erişerek kullanıcı için oldukça yararlı bir duruma getirilmiş.

Screen-Shot-2014-06-25-at-9.48.37-AM-1280x800

Project Volta isimli yenilik de Android L sürümü ile gelen yenilikler arasında yer alıyor.. Pil gücünü gereksiz yere tüketen süreçleri görmeyi ve geliştirme aşamasındaki uygulamayı buna göre düzeltmeyi sağlayan Project Volta da esasen geliştiricilerin faydalanacağı bir uygulama. Nihai kullanıcılar için de yeni bir Pil Tasarruf modu eklenmiş. Bu modu çalıştırdığınızda Wi-Fi kapanıyor ve ekran gücü azaltılıyor; böylece pilden 90 dakika daha faydalanabileceğiniz belirtiliyor.

o-ANDROID-L-facebook

I/O etkinliğinde tanıtılan Android Lollipop 5.0 sürümü gerçek anlamda beklentileri karşılayacak mı, hep birlikte bekleyip göreceğiz.Ama sürüme getirilen performans,hız ve grafik geliştirmeleri ve iyileştirmeleri ciddi anlamda Android için olumlu gelişmeler olarak ifade ediliyor.