Menü

Apple Intel Yerine Yola ARM İle Devam Edebilir

Ağustos 4, 2014 - Haberler
Apple Intel Yerine Yola ARM İle Devam Edebilir

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında Intel işlemci kullanan Apple, sonunda ARM’ye geçiş yapabilir. Yıllardır, her Mac bilgisayar duyurusundan önce dedikodusu çıkan bu hamle, kısa bir süre sonra gerçekleşecek gibi duruyor. Apple firmasının eski yöneticilerinden Jean-Louis Gasse’ nin açıklamasına göre konu ile ilgili çok önemli gelişmeler var.

intel

Daha önce de birçok kez Apple’ın ARM işlemci kullanacağı iddia edilmiş; hatta bu hamlenin ekonomik anlamda şirkete uzun vadede büyük fayda sağlayacağı konuşulmuştu. ARM işlemcilerin Intel’inkilere oranla hem daha ucuz hem de enerji tasarrufu açısından daha avantajlı belirten Gasse, ARM işlemcilerin ucuz maliyetli, enerji tasarruflu ve cihazdaki tüm parçalarla olan uyumlu yapısının altını çiziyor.Gasse Apple’ ın en geç 2016 yılı itibariyle ARM işlemciye geçiş yapacağını düşünüyor.

louis gassee

Eğer Apple, Gasse’nin dediği gibi 2016 yılında ARM işlemci kullanmaya başlarsa, sonunda iOS ve OS X’li cihazlar bir noktada daha birleşmiş olacak.Apple yakın gelecekte böyle bir değişime gitmeyi tercih eder mi bilinmez ama bu şekilde bir işlem gerçekleşirse ARM işlemciler de bu anlaşmadan sonra oldukça fazla tercih edilebilir.