Menü

Apple İşlemci Üretimi İçin Samsung İle İşbirliği Yapıyor

Temmuz 20, 2014 - Haberler
Apple İşlemci Üretimi İçin Samsung İle İşbirliği Yapıyor

Teknoloji dünyasının iki dev şirketi Apple ve Samsung arasında oldukça karmaşık bir ilişki yaşanıyor. İki şirket bir yandan büyük davalarda karşı karşıya gelirken, bir yandan da ticari ilişkilerini sürdürebiliyor. Apple’ın 2015 yılındaki ekstra işlemci üretminin bir kısmını Samsung’a yaptıracağı iddiası da bu karmaşık ilişkiyi net biçimde ortaya koyuyor.

Apple-logo

Reuters’in haberine göre, TSMC ile çalışan Apple ve Qualcomm, 14 nm işlemci üretimi için Samsung ile çalışmayı istiyor. Samsung halihazırda Apple için Teksas’ın Austin şehrinde karma işlemci üretimini de sürdürüyor. Apple’ın Samsung’a işlemci konusunda olan bağımlılığını sonlandırmayı istediği uzun süredir iddia edilse de, Cupertino merkezli şirketin eylemleri bu iddiaların pek doğru olmadığını ortaya koyuyor. Samsung’un Apple için yeni işlemci üretimine 2015′in ikinci yarısında başlayacağı iddia ediliyor.

samsung-logo-14

Apple klasik işlemci güncelleme düzenine sadık kaldığı takdirde, A9 işlemcilerin 2015′in sonunda piyasaya sürülecek iPhone ve iPad modellerinde görücüye çıkması muhtemel gözüküyor.Apple ve Qualcomm’un Samsung için halihazırda dünyanın en büyük sözleşmeli işlemci üreticisi olan TSMC’den vazgeçip vazgeçmeyeceği henüz kesinlik kazanmış değil. Ancak bu durumun dedikodusu dahi TSMC hisselerinin yüzde 5.75 oldu.

Apple-Think_Different-Apple-Logo