Menü

Diyabet Hastaları İçin Akıllı Lensler Geliştirilecek

Temmuz 17, 2014 - Haberler
Diyabet Hastaları İçin Akıllı Lensler Geliştirilecek

Google’ın ocak ayında ortaya çıkan ve diyabet hastalarının glikoz seviyesini ölçen akıllı lensi, ünlü ilaç firması Novartis tarafından geliştirilecek.Akıllı lens, kullanıcısının gözyaşındaki glikoz seviyesini anlık olarak ölçerek, akıllı telefona veya bilgisayara aktarabiliyor.Lenste küçük kablosuz bir çip kullanılıyor ve glikoz algılayıcısı, lensin iki katmanı arasında konumlandırılıyor.

Hand holding - zoomed in

Novartis CEO’su Joe Jimenez, akıllı lensin göz sağlığı tedavisinde de kullanılabileceğini belirtiyor ve bu yeni teknolojinin göz ile başlayarak geleneksel tedavi yöntemlerinin ötesine geçmek için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyor.Uluslararası Diyabet Federasyonu 2035 yılına gelindiğinde her 10 kişiden birinin diyabet hastası olacağını belirtiyor.

Google-Smart-Contact-lense-1

Diyabet hastaları, düzenli olarak vücutlarındaki glikoz seviyesini ölçmeleri gerekiyor ve hastaların büyük bir bölümü bunun için acılı kan damlası yöntemini kullanmak zorunda kalıyor. Google ile Novartis’in geliştirdiği akıllı lens ise saniyede bir glikoz ölçümü yapabiliyor.Novartis ve Google’ın akıllı lensi ne zaman satışa sunacağı bilinmiyor.

front-shot