Menü

Film Gerçek oluyor, Su Altı Şehri Projesi…

Aralık 9, 2014 - Haberler
Film Gerçek oluyor, Su Altı Şehri Projesi…

Film Gerçek oluyor, Su Altı Şehri Projesi…

Japonya’nın ünlü inşaat şirketlerinden Şimizu içerisinde 5 Bin insanın yaşayabileceği bir su altı şehri planladıklarını belirtti. Yakşalık maliyeti 25 Milyar doları bulacak olan bu proje bilim – kurgu filmlerini aratmayacak teknolojiye sahip olacak.

Şirket yetkilileri su altı şehrinin bir hayal olmaktan öteye geçtiğini ve 2030 yılına kadar tamamlanacağını iddia ederken, bu yapının deniz kaynaklarından enerji üreteceği sözlerine ekledi.

Japonya Su altı şehri

Japonya Su altı şehri

Okyanus Spirali isimli Yapının 3 ana bölümden oluşacağı ve ufak bir kısmının suyun yüzeyinde olacağı bir bölüm öngörülüyor. yaklaşık 15 kilometre çapında ve spiral şeklinde inşa edilecek olan yapıda iş ve yaşam alanları ile beraber otel odaları olacağı bir bölüm daha yer alıyor. Ayrıca Sualtında yaklaşık 3-4 bin metre derinde spiralin bağlantılarının bulunduğu en alt kısım olan “dünya-fabrikası” adlı bölüm yer alacak.

Japonya Su altı şehri

Japonya Su altı şehri

Bu bölümün araştırma ve enerji merkezi olarak kullanılması planlanıyor. Bunun yanı sıra fabrikada “metanojen” adı verilen mikro organizmalar sayesinde karbondioksitten metan gazı üretilmesi projede yer alıyor.

Bu tarz deniz yapılarının deprem ve tsunami gibi doğal hareketlerden daha az etkilenme olasılığına sahip olacağı tahmin ediliyor ve bu sayede insanları deniz seviyesinin yükselmesi gibi problemlerden kurtulması öngörülmekte.

  • Mehmet Sönmez

    Çok mu lazım bilmiyorum ama belki ileride kullanılabilir…