Menü

İnsan Beynine Gerçek Olmayan Anılar Yerleştirilebilecek

Haziran 24, 2014 - Haberler
İnsan Beynine Gerçek Olmayan Anılar Yerleştirilebilecek

Teknoloji ilerledikçe nereye varacağını görmek gerçekten imkansız. İnsan beyninin mükemelliği ve eşsiz oluşu bu süreci daha da geliştiriyor. Çoğumuz Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filmini izlemişizdir. Kısaca film bir adamın beynindeki anılar silinerek farklı anıların ve verilerin aktarılmasını konu almış. Jim Carry’nin oynadığı bu filme çok benzeyen teknolojik gelişmeler Pentegon da yaşanıyor.

darpa

ABD savunma bakanlığı ve (DARPA)  İleri Araştırma Projeleri Ajansı insanların anıların silip yerine başka anıların yerleştirilmesi konusunda çalışmlarına hız vermiş. Yeni bir yonga seti üzerinde çalışan ABD gerçekten ürkütücü görünen projeye hız vermiş durumda.

DARPA’nın üzerinde çalıştığı yonga, insanların spesifik anılarına erişebiliyor hatta anıları silip yerine başka anılar yerleştirebiliyor. Yonga’nın fareler üzerinde denendiği biliniyor. Bu çalışma hayata küsmüş insanların anılarını değiştirebilecek bir iyi proje olma ihtimali olsa da öte yandan korkusuz ve acımasız savaş makineleri yaratma ihtimali de göz önünde bulundurulmalı.

beyin

Ünlü sinir bilimci Joseph LeDoux yaptığı açıklamada bu teknolojinin hangi amaçla kullanılacağı belli olmadığı için endişeli olduğunu söyledi. Ayrıca konuşmasının devamında, sonuçlar iyi olsa dahi bu teknolojinin sıkı yasalarla denetlenmesi gerektiğini ekleyen LeDoux, projenin yanlış ellere geçmesi durumunda yıkıma neden olabileceğini savunuyor.