Menü

Japon Bilim Adamları Dur Durak Nedir Bilmiyor

Haziran 25, 2014 - Haberler
Japon Bilim Adamları Dur Durak Nedir Bilmiyor

Dünyanın Haber Okuyabilen İlk Robotu

Tam olarak zaman dilimi verilemese ve kesin süreç belirtilemese de ileri bir gelecekte robotların insanların yerini alabileceği ve istihdamda insanların önüne geçebileceğine inanılıyor.Japon bilim adamları ise dur durak bilmeden insansı robotlar tasarlamaya ve geliştirmeye devam ediyor.

robotics-expert-hiroshi-ishiguro-miraikan-museum-director-mamoru-moriİlerleyen zamanlarda robotların insanların yerini alabileceği ve insanlar için işsizlik oranının çok büyük boyutlara gelebileceği iddia ediliyor.Bu teori bir kesim bilim adamı içinse çok ciddi olarak ele alınıyor.Hatta yurtdışında deprem haberleri hazırlamak için bazı robotlar kullanılıyor ve geliştiriliyor.İşte bu konuda Japon bilim adamları çalışmalarını çok farklı boyutlara taşıdı ve iki adet kadındroid tasarladı.Bu akıllı robotlar haber sunabiliyor.

Bu robotlar insanlara neredeyse ayırt edilemeyecek kadar benziyor.Kodomoroid ve Otonaroid adlı robotların gelecekte insanların yaşamlarını daha kolay bir hale getirmesi hedefleniyor. Droidler, silikondan bir deriye ve kontrol edilebilir suni kaslara sahip.Haber okuyabilen robotlar, izleyici ile de etkileşime girebiliyor. Sorulan sorulara yanıt verebiliyorlar ve verilen komutları başarı bir şekilde yerine getirebiliyorlar. Ancak droidler, konuşurken dudaklarını hareket ettiremiyor.

KodomoroidKodomoroid ve Otonaroid adlı robotlar, ilerleyen günlerde Tokyo’daki Miraikan ya da Gelişen Bilim ve Yenilik Ulusal Müzesi’nde sergilenecek.Teknoloji ile her zaman en ilgili olan toplum olan Japonlar insanlığa şaşırtıcı ürünler ve cihazlar sunmaya devam ediyorlar.