Menü

Mum Işığıyla Çalışan Hoparlör: PELTY

Haziran 29, 2014 - Project-X
Mum Işığıyla Çalışan Hoparlör: PELTY

Teknoloji her geçen gün gelişmeye ve ilerlemeye devam ederken, her an farklı ve pratik cihazlarla karşılaşmak da mümkün oluyor.İşte sadece mum ışığıyla bile çalışabilen bir hoparlör geliştirildi ve cihaza Pelty adı verildi.

pelty_2b

Pelty adı verilmiş olan bu yeni ürün çalışırken ne bir kablo ne de bir batarya gerektirmiyor.Adını Peltier effect kavramından almış olan bu tasarım mumdan kaynaklanan ısı enerjisini kullanarak çalışıyor.Bir mumun ısı enerjisini, termo-elektrik jeneratör yardımı ile elektrik enerjisine çeviren bu hoparlör başka herhangi farklı bir enerji kaynağına ihtiyaç duymuyor.Yani cihazın çalışabilmesi adına tek bir mum yeterli oluyor.

Genellikle plastikten üretilen, normal Bluetooth hoparlörlere bir alternatif olarak sunulması planlanan Pelty, seramik, ahşap ve cam karışımı ile boy göstermekte. Ürün, içerisindeki mumun yanmasından sadece birkaç saniye sonra müzik oynatıcınıza bağlanmaya hazır hale geliyor. Üstelik, herhangi bir şekilde elektrik kaynağına ihtiyacınızın olmaması, ürünün çalışma süresini tamamen sahip olduğunuz mum miktarına bağlıyor.

20140623070617-Pelty_deff_1

İlk etapta 269 dolarlık fiyattan satışa sunulması düşünülen bu cihaz kullanıcılara pratik ve ekonomik bir kullanım imkanı sağlıyor.Şu an için proje aşamasında olan cihaz için indiegogo platformu üzerinde destek bekliyor ve gerekli bütçeye ulaşıldıktan sonra üretime başlanabileceği ifade ediliyor.