Menü

Stephen Hawking, “Yapay Zeka İnsanlığın Sonu Olabilir…”

Aralık 7, 2014 - Haberler
Stephen Hawking, “Yapay Zeka İnsanlığın Sonu Olabilir…”

Stephen Hawking, “Yapay Zeka İnsanlığın Sonu Olabilir…”

Dünyaca Ünlü fizikçi Stephen Hawking; “İnsan zekâsına yetişebilecek bir şey yaratmanın ciddi sonuçlar doğurabileceğini” iddia etti. Hawking, BBC’ye yaptığı bir açıklamada düşünebilen makineler insanoğlu için bir tehdit oluşturabileceğini ve ilerisi için yarardan çok zarar getireceğini sözlerine ekledi. Bu güne kadar yapılan ve geliştirilen ilkel yapay zeka türlerinin yararlı olabileceğine dikkat çeken Hawking, “Ancak insana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir” diyerek ilerisi için tehlikeli bir gelişme olabileceğine işaret etti. Ayrıca yapay zeka, kendi kendini geliştirmeye devam edebilir ve hatta kendini yeniden biçimlendirebilir, bu son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir” sözlerine ekledi…

Stephen Hawking yapay zeka

Stephen Hawking yapay zeka

Hawking, insanların yaptığı işlerin yerini akıllı makinelere bırakmasının da milyonlarca insanın işsiz kalmasına yol açarak ayrı bir krize daha sebep olabileceğini de belirtti.

Cambridge Üniversitesi’nde öğrenci olduğu dönemde yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) sebebiyle hareket edemeyen ve konuşamayan Hawking, insanlarla iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden faydalanıyor.

  • Mehmet Sönmez

    Yapay zeka imkansız…

  • mert

    şu anki hafıza ve işlemci birimleriyle imkansız olsada gelecekte mümkün.