Menü

Sürücüsüz Otomobiller Yakın Gelecekte Yaygınlaşacak

Ağustos 2, 2014 - Haberler
Sürücüsüz Otomobiller Yakın Gelecekte Yaygınlaşacak

Bildiğiniz gibi teknoloji her geçen gün inanılmaz bir hızla gelişmeye ve ilerleme kaydetmeye devam ediyor.Yakın gelecekle ilgili merakla beklenen gelişmelerden birisi de sürücüler olmaksızın hareket edebilen otomobillerin geliştirilebilmesi.Konu ile ilgili bilim adamları çalışmalarına hız kesmeden devam ederken birçok umutsuzluk da ortadan kalktı ve bu proje ciddi anlamda hayal olmaktan çıktı.

29wa1g

Günümüzde sürücüsüz araba fikri hala biraz uzak gelse de geleceğin teknolojisi sayesinde, kendi kendine gidebilen otomobillere sandığımızdan daha çabuk alışacağız anlaşılan. Gerek birçok otomobil devinin bu yönde yaptığı atılımlar gerek sürücülerin artan talepleri, sürücüsüz otomobillerin önünü iyice açmış durumda. Konuyla ilgili yapılan anketler de insanların bu teknolojiyi kolayca benimseyeceğini gösteriyor.

self driving car

Bilindiği üzere Google, Mayıs ayında kendi kendine gidebilen arabasını tanıtmıştı. Direksiyonu ve pedalları olmayan Google otomobillerin, en geç 2020′ye kadar trafiğe çıkacağı öngörülüyor. Öte yandan Nissan, Toyota, Ford ve Volvo gibi dev üreticilerin de sürücüsüz otomobil prototipi üzerinde çalıştığı biliniyor.Yapılan bir ankete göre Amerikalıların yüzde 75′ i sürücüsüz otomobilleri satın alabileceklerini belirtiyorlar.Ancak ankete katılanların yüzde 61′ i de sürücüsüz otomobillerin insanlar kadar keskin ve hızlı karar veremeyeceğini düşündüklerini belirttiler.Yine anketteki yüzde 76′ lık kesim de çocuklarını bu araçla yalnız olarak okula göndermeye sıcak bakmadıklarını belirtti.