Menü

UBER Uygulaması Berlin’de Yasaklandı

Ağustos 19, 2014 - Haberler
UBER Uygulaması Berlin’de Yasaklandı

Kullanıcıları için mobil uygulama üzerinden taksi ve şoförlü lüks araç çağırma servisi sunan Uber, Berlin’de yasaklandı.

Berlin Sivil ve Ruhsatlandırma İşleri Kamu İdaresi (LABO), Uber’in yolcuların güvenliğini tehlikeye attığını ve bu nedenle Berlin’de faaliyet göstermesinin yasaklandığını açıkladı.

Yasağın ihlali durumunda Uber’in 25 bin euro’ya kadar cezaya çarptırılabileceği belirtiliyor. LABO, Uber’in geleneksel bir taksi olmadığını ve bunun yolcuların sigorta kapsamına alınmasına engel teşkil ettiğini belirtiyor.

Uber

Uber ise karara itiraz etmeye hazırlanıyor. Şirket, LABO’nun kararının müşterilerin seçim özgürlüğünü kısıtladığı görüşünde.

Geçtiğimiz yılın şubat ayında UberLux limuzin servisiyle Berlin’de faaliyet göstermeye başlayan Uber, eylül ayında UberBlack, nisan ayında ise UberPop servislerini hayata geçirmişti.

uber-protest-europe2

Uber, Avrupa’da hiç de hoş karşılanmıyor. Şirkete karşı gerçekleştirilen protestoların merkezlerinden biri de Berlin olmuştu. Geçtiğimiz nisan ayında şehirdeki taksiciler birliği, bir dizi protestonun ardından Uber’e dava açmış ve kazanmıştı.

Uber-Taxi-NYC2